Dönemlik Bülten

Atatürk Köşesi

Beslenme

BESLENME

Sadece öğle yemeğinden oluşan ilkokul yemek programımızda menüler çocukların günlük ihtiyacı olan yağ, karbonhidrat, protein gibi tüm besin ögeleri göz önüne alınarak diyetisyenler tarafından özel olarak belirlenir. Öğrencilerimizin yaş gruplarına uygun miktarda, sağlıklı biçimde beslenmeleri sağlanır. Öğrencilerimize sağlıklı yemek yeme alışkanlığını kazandırmanın yanı sıra, öz bakım becerilerini ve estetik duygusunu geliştirmek de amaçlanır.

İlkokulda öğle yemeği saat 11.55’te sunulur. İlkokul 1.-2. ve 3. sınıfların yemekleri her sınıfın kendi masasına servis edilir. Öğrenciler sınıf öğretmenleri eşliğinde, sıra olarak belli bir düzen içerisinde yemekhaneye inerler ve yemekhanede kendilerine ayrılmış masalara otururlar. Sınıf öğretmenleri de öğrencilerle aynı masaya oturarak onların yeterli beslenmelerine ve sofra adabı kurallarına uymalarına özen gösterirler. 4. sınıflar ise yemeklerini self servis olarak alıp sınıf öğretmenlerinin eşliğinde kendi masalarında oturarak yerler.

Velilerimiz aylık yemek menümüze web sitemizden ulaşabilirler.

Öğrencilerimiz öğle yemeği dışında kalan beslenme ihtiyaçlarını okulumuzun kantinlerinden karşılayabilirler. Okulumuzdaki kantinlerde de İSS kalitesinden ve hijyeninden vazgeçilmeyerek, kantinlerin işletmesi İSS firmasına verilmiştir. Kantinlerimiz işletilirken hem M.E.B. Kantin yönergesine hem de Kipaş Holding yönergesine uyulmaktadır. Çocuklarımızın sağlığı için zararlı olduğuna inanılan hiçbir ürün kantinlerimizde satışa sunulmamaktadır. Kantinlerimiz hem ürün kalitesi hem de ürün fiyatı açısından holding tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Ayrıca kantinlerimizde ‘Kantinkart’ sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde, kantinlerimizde para yerine akıllı kartlar kullanılmaktadır. Öğrenciler akıllı kartlarına okulumuzun muhasebe bölümünden para yükleyerek, kartlarını kantinlerde kullanılabilir hale getirmektedirler. Bu sistem sayesinde hijyenik olmayan para transferlerinin önüne geçilmiş ve kantinlerde bekleme süresi azalmıştır. Velilerimiz bu kartlar sayesinde çocuklarının okulda ne kadar para harcadığını, kantinden hangi ürünleri satın aldığını denetleme şansına sahip olmaktadırlar. Aynı zamanda eğer isterlerse çocuklarının kantinde harcayacağı paranın miktarını kantinkartlara koyacakları günlük limitlerle kısıtlayabilmektedirler.