İNGİLİZCE

Kipaş Eğitim Kurumları İngilizce Bölümü dinleme, konuşma, okuma, yazma ve eleştirel düşünme becerilerini kazandırmaya yönelik bir programla öğrencilerin en iyi şekilde İngilizce öğrenmelerini amaçlar. Bağımsız bireyler olarak yetiştirmeyi amaçladığımız öğrencilerimizin öz saygı ve öz güvenlerini geliştirmeleri üzerinde de önemle durulur. Öğrencilerimizin uluslararası bir ortamda dil çeşitliliğinin farkına varmaları ve günlük yaşamlarında kendilerini ifade edebilmeleri hedeflenir.

 İngilizce Bölümü hedefleri:

• Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerileri yoluyla öğrencilerin dil bilgisini doğru kullanmalarını sağlamak,

• Öğrencilerin çeşitli ortamlarda yazılı ve sözlü olarak kendilerini akıcı ve doğru biçimde ifade edebilmelerini sağlamak,

• Okudukları düzeye uygun temel dil bilgisi ve sözcükleri kullanmalarını sağlamak,

• Başka kültürleri ve yaşam biçimlerini tanıma ve anlamalarını sağlamak,

• Farklı kültürlere karşı öğrencilerin olumlu bir tutum sergilemelerini, değer vermelerini ve saygı göstermelerini sağlamak

• Değişik amaçlarla ve okuyucu için etkin bir şekilde yazabilmek,

• Konuşmayı, yazmayı ve görsel dili etkili bir iletişim için adapte edebilmek,

• Uluslararası standartta İngilizce öğrenmeleri ve girecekleri uluslararası İngilizce sınavlarda başarılı olmalarıdır.

Eğitim ve öğretimde teknolojik imkanlardan faydalanırız.

Bilgisayar destekli dil öğretim programı olan Dyned sistemi öğrencinin dörtlü becerisini tekrara dayalı tekniklerle geliştirmeyi hedefleyen çok yönlü bir programdır. Türkiye’de sadece saygın üniversiteler, özel okullar, MEB tarafından değil Türk Hava Yolları Akademisi gibi diğer sektörlerde de İngilizce’yi öğretme adına başvurulan en yaygın programdır. Bu sebeple, öğrencilerimizi Dyned kullanımına çeşitli ödüllerle teşvik etmekteyiz. İngilizce derslerimiz teknolojik akıllı tahta ve ekipmanlarla desteklenmiş, görsel ve işitsel hafızayı destekleyen, uygulamalı öğretime izin veren dil laboratuvarlarında işlenmektedir.

Dönemde en az bir kere deneme sınavı uygulanır.

Deneme sınavı önceden belirlenen bir tarihte uygulanır. İçerik olarak kelime bilgisi, gramer, cümle tamamlama, çeviri, karşılıklı konuşma, anlam bütünlüğünü bozan cümle ve paragraftan oluşan 80 soruluk sınavda amaç, çocukların okuma anlama kabiliyetlerini, öğrendikleri dil bilgisini, test ve çeviri tekniklerini ne derece kullanabildiklerini görmektir. Bu sayede, hem öğrencilerimiz hem de öğretmenler öğrenim sürecinde nereden nereye geldiklerini gözlemleyebilme şansına sahip olurlar.

Öğrencilerimiz Cambridge Young Learners sınavlarına hazırlanır.

Cambridge Young Learners sınavları çeşitli seviyelerde olup dünyanın 135 ülkesinde geçerliliğe sahiptir. Sınav, Cambridge Üniversitesinden gelen temsilciler tarafından yürütülür ve dörtlü temel beceriye yöneliktir. Öğrencilerimizin dil yeterliliklerini, sektörde kabul edilmiş tarafsız bir kurumca ölçme ve değerlendirme fırsatı sunar. Ayrıca, öğrencilerimiz sonraki yaşamlarında girecekleri yabancı dil sınavları için ön bilgi ve beceri edinir. 5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz Movers seviyesinde sınava girerken, 7. sınıf öğrencilerimiz ise Flyers seviyesinde Cambridge Young Learners sınavlarına hazırlanır.

Yıl sonu gecesi ve bahar şenlikleri için etkinlikler hazırlanır.

Sene boyunca tüm okulla birlikte ilkokulumuz da yıl sonu gecesi ve bahar şenliği gibi aktivitelere etkinlik hazırlamaktadır. Bu etkinlikler, İngilizce öğretmenleri liderliğinde öğrencilerin yetenekleri göz önünde bulundurularak kulüp derslerinde belirlenir ve hazırlanır. Öğrenciler sene boyunca öğrendikleri İngilizce'yi sergileme şansını elde ederler. Etkinlikler öğrencilerin yeteneklerine göre drama, skeç, canlı müzik performansı gibi geniş bir yelpazeye sahiptir.

Yarı yıl tatilinde İngilizce kış kampı düzenlenir.

Kış kampı genelde tatilin ilk haftası düzenlenir. Kış kampı; ilk dönem öğrenilen konuların tekrarı, ikinci dönem öğrenilecek konulara hazırlık, yoğun ders temposundan az da olsa uzaklaşma ve öğrencilerimizin sorumluluk alabilme becerilerini geliştirme hedeflerini içerir. Kamp 5 gece sürer. Konaklama için öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek 5 yıldızlı oteller seçilir.

Yurt dışı kampı düzenlenir.

Yurt dışı kampının, öğrencilerimizin bildikleri İngilizce'yi ana vatanında pratik etme, sorumluluk alabilme becerilerini geliştirme, farklı kültürleri tanıma, yeni yerler görme gibi çok çeşitli amaçları vardır. Genelde okul kapandıktan birkaç hafta sonra 4 hafta sürecek olan yurt dışı deneyimi başlar. Öğrenci ve velilerimizden gelen talepler doğrultusunda okulumuz her yıl İngiltere ve Amerika kampları düzenlemektedir.

Dönemlik Bülten

Atatürk Köşesi